Doğal taşlar ve özelliklerini biliyor musun? Hangi doğal taş neye iyi gelir tüm detaylarıyla anlatıyoruz.
Doğal taşlar son dönemde gittikçe popülerleşiyor. Hem çok güzel görünen hem de güçlü özellikleri ile bilinen doğal taşlar senin de ilgini çekiyorsa doğru yerdesin. Bu yazımızda doğal taşların özelliklerini, isimlerini, faydalarını ve çeşitlerini bir araya getirdik. “Hangi doğal taş neye iyi geliyor?”, “Hangi doğal taşı almalıyım?” sorularının yanıtını burada bulabilirsin…

Doğal Taş Nedir?
Doğada kendi kendine ortaya çıkan, organik, mineral ve taş maddelerdir. Genellikle toprak altında büyük parçalar halindedirler ve çeşitli doğa olaylarının bir araya gelmesi sonucu farklı renklere, şekillere ve özelliklere sahip olurlar.
Onlarca çeşit doğal taşın farklı özellikleri ve etkileri olduğu söylenir. Bu taşlardan bazıları değerli, bazıları da yarı değerlidir.


Doğal Taşlar Ne İşe Yarar?


Binlerce yıllık geçmişe sahip doğal taşlar, eski çağlarda iyileştirici özellikleri sayesinde tedavi amaçlı sıkça kullanılıyordu. Doğal taşlar ne işe yarar sorusu ise aslında çok kapsamlı.
Her doğal taşın farklı bir özelliği ve iyi geldiği konu var. Doğal taşların faydalarına genel olarak değinmek gerekirse, taşıyan kişiye pozitif enerji verdiği, iyileştirici etkisi olduğu ve zihin rahatlatan, huzur veren bir etkisi olduğu biliniyor. Doğal taşların enerjilerinin direkt olarak bedenimize etki ettiği düşünülür. Hangi doğal taş neye iyi gelir sorunun cevabını, taşların detaylı açıklamalarında bulabilirsin.


Doğal Taşlar Nasıl Kullanılır?
Doğal taşların toprak altından büyük parçalar halinde çıkarıldığını söylemiştik. Bu parçalar genellikle kristal şeklinde ve hamdır. Yontularak daha küçük parçalara ve takı aksesuarlarına dönüştürülürler.
Yontulan doğal taşlar genellikle dekoratif olarak kullanılabilir. Bunun dışında daha detaylı şekiller verilerek, doğal taş kolye, doğal taş bileklik ve doğal taş yüzük şeklinde de kullanılabilir.
Doğal taşlar cilt bakımında da önemli bir yere sahip. Pembe kuvars ve yeşim taşından yapılan, Jade Roller ve Gua Sha gibi yüz masajı aletleri, bu doğal taşların iyileştirici ve toksin giderici özellikleri sayesinde cilt bakımında da tercih ediliyor.
Doğal taşları sürekli üstte taşımak ve enerjisinden faydalanmak için takılarda kullanmak sık tercih ediliyor. Bunun dışında avuca sığacak büyüklükteki doğal taş parçalarını da meditasyon yaparken kullanabilirsin.


Doğal Taşlar Nasıl Arındırılır?
Doğal taşlarla ilgili sorulan en önemli sorulardan biri: “Doğal taş nasıl temizlenir?” Tabii ki su ve sabunla yapılan bir temizlikten bahsetmiyoruz. Doğal taşların üstlerinde topladıkları fazla ve negatif olabilecek enerjiyi arındırmak için çeşitli yöntemler bulunuyor. Bazı doğal taşların ise kendi kendilerini temizleme özellikleri bulunuyor.
Doğal taşları akan suda, tuzlu suda, tütsü ile, ses ile ve nefes çalışması ile temizlemek mümkün. Bu yöntemler tamamen doğal taşın cinsine göre değişiyor. Özellikle suda çözünen doğal taşları suya değdirmemeye dikkat etmek gerekiyor
Yeni alınmış doğal taşları bir gece boyunca ay ışığı altında bırakmak veya gün boyu güneş ışığında bırakmak gibi bir yöntem uygulanıyor. Böylece doğal taşların daha fazla enerji tutması sağlanıyor.


Doğal Taşlar Ve Özellikleri
Yukarıda da bahsettiğimiz gibi her doğal taşın farklı bir rengi ve özelliği bulunuyor. Şimdi gel doğal taşların isimlerine, özelliklerine ve faydalarına daha yakından bakalım…
Akik Taşı Faydaları:
Akik taşı faydalarına baktığımızda, negatif enerjiyi uzaklaştırma, zihin ve ruhsal konularda iyileştirici özellikleri bulunuyor. Konsantrasyonu artırdığı, depresyona ve strese iyi geldiği düşünülüyor.


Akuamarin Taşı Faydaları:
Yeşil-mavi renkli akuamarin taşı faydaları ise boğaz çakrayı dengeleme olarak biliniyor. Nefes alma, solunum ve iletişim engellerini kaldırmak konusunda etkili olduğu düşünülüyor. Cesaret taşı olarak da biliniyor.


Amazonit Taşı Özellikleri:
Amazonit taşı özelliklerine baktığımızda, güven, iletişim ve yaratıcılık konularında ön plana çıkıyor. Kalp ve boğaz çakralarını temsil eden bu doğal taş, sinir sistemindeki negatif enerjiyi giderir, yatıştırma özelliği vardır.


Ametist Taşı Özellikleri:
En popüler kuvars kristallerinden biri olan ametist taşının özellikleri ise doğal bir sakinleştirici olmasıdır. Stresi ve gerginliği azaltmaya yardımcı olurken, başkalarının kötü düşüncelerinin zararlarından korur. Negatif enerjiyi içinde hapseder ve öfke ile kini yatıştırır.


Aventurin Taşı Faydaları:
Şans taşı olarak da bilinen Aventurin taşı faydaları, liderlik özelliklerini güçlendirme, ruh halini dengeleme, olasılıkları görmeye yardımcı olma ve karar vermeyi kolaylaştırma olarak biliniyor.


Ay Taşı Özellikleri:
Mavi yansımalı beyaz rengi sayesinde göz kamaştıran ay taşı, özellikle duygusal açıdan dengeleyici bir özelliğe sahiptir. İletişimi güçlendiren, duyguların daha net olmasını sağlayan ay taşı aynı zamanda yeni ilişkileri temsil ediyor.


Güneş Taşı Faydaları:
Kahverengi ve turuncu dalgalı rengiyle bilinen güneş taşı faydaları, yaşam enerjisini simgeliyor ve liderlik taşı olarak da biliniyor. Tüm çakraları temizleme özelliği olduğu gibi önsezileri güçlendiriyor, kişinin daha bağımsız ve özgüvenli olmasını sağlıyor.


Kalsedon Taşı Faydaları:
Bulunduğu ortamdaki negatif enerjiyi temizleyen kalsedon taşı faydaları, iyimserlik ve cömertlik olarak biliniyor. Koruyucu bir doğal taş olduğu için nazara karşı da kullanılıyor.


Kapan Gözü Taşı Özellikleri:
Sarı ve kahverengi tonlarıyla göz kamaştıran kaplan gözü taşı faydalarına baktığımızda, bağımsızlık ve gücü temsil ettiğini görüyoruz. Kişideki enerji engellerini açan, zihnin odaklanmasını ve korku ile endişenin giderilmesini sağlayan bu taş kendine odaklanmayı sağlıyor. Özellikle başkalarının isteklerini kendi isteklerinin önüne koyan kişiler için tavsiye ediliyor.


Kristal Kuvars Taşı Faydaları:
Doğada şeffaf ve sivri uçlu bir şekilde bulunan kristal kuvars, en popüler doğal taşların başında geliyor. “Usta şifacı” olarak bilinen kristal kuvars faydalarına baktığımızda, çakraları dengelediğini, enerjileri düzenlediğini ve kullanan kişiye konsantrasyon artışı sağladığını görüyoruz. Meditasyon ve yogada da sık sık kullanılıyor.


Labradorit Taşı Özellikleri:
Lacivert ve mor yansımalara sahip koyu renkli Labradorit taşı, ışığı kırarak yanar döner bir görüme sahiptir. Dönüşüm taşı olarak kabul edilen Labrodorit taşı özellikleri, sezgiyi güçlendirmek, hayal gücünü artırmak ve korkular ile güvensizlikleri ortadan kaldırmak olarak biliniyor.


Lapis Lazuli Taşı Faydaları:
Elektrik mavisi rengiyle dikkat çeken Lapis Lazuli taşı faydaları, cesaret, bilgelik ve güç ile ilişkilendiriliyor. Kullanan kişinin kendisini daha kolay ifade etmesine, gerçek benliğini fark etmesine ve netliğe yardımcı oluyor.


Malakit Taşı Faydaları:
Canlı yeşil tonlarındaki çizgileriyle çok çekici görünen malakit taşı faydaları, yaratıcılığı teşvik ettiği için sanat alanında kendisini gösteriyor. Neşe taşı olarak da bilinen bu doğal taş, negatif enerjileri vücuttan atmaya, kalbi sevgiye açmaya ve liderlik etmeye yardımcı oluyor.


Obsidyen Taşı Faydaları:
Volkanik bir doğal taş olan siyah benekli obsidyen taşı, aynı zamanda “Ayna taşı” olarak da biliniyor. Güçlü bir koruma özelliği olan obsidyen taşı faydaları, stres ve gerginliği ortadan kaldırma, ruha şifa verme, zihin açıklığı, duygusal engelleri giderme ve gerçekte kim olduğunu anlama olarak karşımıza çıkıyor.


Oniks Taşı Faydaları:
Sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliği ile bilinen oniks taşı, siyah renktedir. Kendine güven, mutluluk ve stres alma etkileri ile bilinir. Kullanan kişiye ihtiyaç duyduğu konularda yardımcı olur, “Cesaret taşı” olarak da bilinir.


Opal Taşı Özellikleri:
Vücut ısısına göre renk değiştiren opal taşı özellikleri, panzehir taşı olması ve negatif enerjileri temizleme olarak biliniyor. Gökkuşağı renklerinde yanar dönerli bir rengi vardır ve stres ile depresyonu azaltma özelliği vardır.


Pembe Kuvars Taşı Özellikleri:
Doğal taşlar arasında en popüler olanlardan biri ise pembe kuvars taşıdır. Pembe kuvars özelliklerine baktığımızda, aşk, sevgi ve şefkat ile ilişkilendirildiğini görürüz. Koşulsuz sevgi, sevgi ve şefkat çekme, ilişkileri derinleştirme etkisi ile bilinir. Aynı zamanda yüz masajı aletlerinde de sık sık karşımıza çıkar.


Selenit Taşı Faydaları:
Su ile temas ettirilmemesi gereken doğal taşlardan biri olan selenit taşı, yakınındaki diğer doğal taşların enerjilerini nötrleme özelliğine sahip. Selenit taşı faydaları ise zihin netliği sağlama, farkındalığı artırma ve karışıklığı gidermedir.


Sitrin Taşı Faydaları:
“Para taşı” olarak da bilinen sitrin taşı faydaları, zenginlik, refah ve bolluk çekme olarak karşımıza çıkıyor. Özgüveni artırdığı gibi zekayı güçlendirir, motivasyonu artırır ve korkuları serbest bırakır.


Turkuaz – Firuze Taşı Faydaları:
Turkuaz rengiyle en sevilen doğal taşlardan biri olan Firuze taşı, özellikle takılarda sıklıkla kullanılır. Firuze taşının faydaları dış etkenlere ve nazara karşı koruma, ruh hali değişimlerini dengeleme olarak bilinir.


Turmalin Taşı Faydaları:
Siyah, yeşil ve pembe renkleri olan turmalin taşı faydaları, başkalarını ve kendini anlama, korkuyu azaltma, güveni artırma ve tıkanıklıkları giderme olarak bilinir.


Yeşim Taşı Faydaları:
Jade olarak da bilinen yeşim taşı faydaları, iyileştirme, huzur, zihni rahatlatma olarak biliniyor. Özellikle Jade Roller ve Gua Sha gibi yüz masajı aletlerinde sık kullanılan yeşim taşı, iyileştirici özelliği sayesinde ciltte de etkisini gösterir. Toksinleri uzaklaştırır ve rahatlamaya yardımcı olur.